środa, 27 lipca 2016

5 pomysłów jak zminimalizować objawy podczas Zespołu Napięcia PrzedmiesiączkowegoZespół Napięcia Przedmiesiączkowego (dalej będę się posługiwać skrótem: „ZNP”) może mieć swój początek już na tydzień/dwa tygodnie przed wystąpieniem miesiączki. Moje problemy zaczynają się na około tygodnia przed miesiączką i wtedy wyznaję 8 poniższych zasad.Do najczęstszych objawów ZNP należą:


  • nadwrażliwość piersi,
  • bóle głowy,
  • bóle pleców,
  • wahania nastroju,
  • zatrzymanie wody w organizmie.


Każda kobieta inaczej odczuwa skutki ZNP. Jednak w każdym przypadku głównymi sprawcami są hormony estrogen i progesteron. Aby zminimalizować objawy stosuję  poniższe zasady – to działa! Spróbuj sama!
1. Każdego dnia jestem ruchu przez ok. 30 minut.


Liczy się każda forma aktywności. Mogą to być aktywne spacery, pływanie, taniec, rolki i wiele innych.
Wysiłek fizyczny sprawi, że stężenie estrogenu swobodnie krążącego w organizmie zmniejszy się. Ruch pobudzi obecne w organizmie naturalne przeciwbólowe endorfiny, które złagodzą stres i poprawią nastrój.

2. Piję więcej wody.


Im więcej wypijam wody to tym częściej biegam do toalety i wraz z moczem usuwam nadmiar soli. Zapobiegając jednocześnie puchnięciu i obrzmiewaniu. Zalecana dawka wody do spożycia o której już chyba każdy wie to 2 litry dziennie.

3. Spożywam mniej soli.


Sól zwiększa zatrzymanie wody w organizmie, powodując jednocześnie opuchnięcia. Najwięcej soli zawiera przetwarzana żywność – ja się jej przestrzegam (nie tylko w tygodniu poprzedzającym miesiączkę:)).

4. Nie piję kawy ani alkoholu


Nie jest łatwe rozpocząć pracę bez kubka kawy, ale zdecydowanie lepiej wtedy znoszę bóle miesiączkowe. Zaś z alkoholem nie mam problemu...

5. Jem dużo błonnika


Dzięki przyjmowaniu pokarmów z dużą zawartością błonnika usuwam z organizmu nadmiar estrogenu. Jem ziarna zbóż, pełnoziarniste pieczywo, nasiona roślin strączkowych.

6. Rezygnuję ze słodkich przekąsek


Jak wiele kobiet to właśnie w tygodniu poprzedzającym miesiączkę mam największą ochotę na słodycze. Jednak wszelkie cukierki i ciasteczka podwyższają stężenie cukru we krwi. Gwałtowny spadek cukru powoduje uczucie zmęczenia i drażliwość. W takich chwilach słodycze najlepiej zastąpić owocami.

7. Przyjmuję wapń i magnez


Wapń zmniejsza bóle głowy, skurcze mięśni i wahania nastroju. W połączeniu w magnezem łagodzi objawy.

8. Piję napar z dziurawca zwyczajnego


Delikatnie łagodzi wahania nastroju a jego smak jest do zniesienia. Mój zdrowszy zamiennik herbaty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz