sobota, 3 grudnia 2016

Cukier brązowy, cukier trzcinowy, syrop z agawy i inne – czyli czym najlepiej słodzić? Cz.2   Zgodnie z obietnicą, przedstawiam kolejną częśc zamienników, zapraszam.
      1. Cukier brązowy

Cukier brązowy powstaje z buraka cukrowego – tak samo jak cukier biały. Różni się od niego jedynie procesem produkcji. Cukier brązowy może być rafinowany albo nierafinowany.
- cukier brązowy rafinowany – proces rafinacji pozbawia cukier wszelkich składników mineralnych jakie posiada burak. Jego produkcja jest identyczna jak cukru białego, jednak pod koniec produkcji dodawana jest melasa, która barwi cukier na kolor brązowy.
- cukier brązowy nierafinowany -  w odróżnieniu od cukru rafinowanego nie został on poddany procesowi oczyszczania a kolor jest naturalny. Oprócz sacharozy, zawiera cenne składniki mineralne.

PLUSY:
- brązowy cukier zawiera nieco mniej kalorii niż biały (zarówno ten rafinowany jak i nierafinowany),
- jest lepszy w smaku niż biały (zarówno rafinowany jak i nierafinowany),
- zawiera cenne składniki mineralne (tylko nierafinowany).
MINUSY:
- droższy niż cukier biały (zarówno rafinowany jak i nierafinowany).

    2. Cukier trzcinowy

Jak nazwa wskazuje powstaje z trzciny cukrowej. Trzcina cukrowa to „trawa” o wysokich (do 6 m) łodygach wypełnionych włóknami, w których gromadzi się sok. Cukier otrzymuje się poprzez krystalizację tego właśnie soku i gotowanie go w wielkich bębnach. Oryginalny cukier trzcinowy jest cukrem nierafinowanym, czyli nie jest poddany oczyszczaniu, podczas którego usuwa się m.in. składniki odżywcze. Wartość energetyczna cukru trzcinowego nierafinowanego (396 kcal/100 g).

PLUSY:
- ma dużą zawartość składników odżywczych takich jak: żelazo, wapń, potas, fosfor oraz magnez,
- posiada delikatny i pełny smak, pozwalający na idealne połącznie z kawą lub herbata,
- cechuje się także zawartością składników odżywczych tj. żelazo, wapń, fosfor, potas i magnez,
- cenowo jest nieco droższy od cukru białego bo ok.10 zł/kg.
MINUSY:
- kaloryczność taka sama jak przy cukrze białym.

       3. Syrop z agawy

Ten  syrop pozyskiwany z meksykańskiego kaktusa, ze specjalnej jego odmiany Agave tequilana oraz Agave Salmiana. Jest trzy razy słodszy od białego cukru i można go wykorzystywać do słodzenia herbaty, kawy i deserów. Charakteryzuje się smakiem porównywalnym do rozrzedzonego miodu. Agawa zawiera także spore ilości inuliny – naturalnego probiotyku, który powoduje wzrost korzystnej flory przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu oraz lipidów w surowicy krwi, a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego – zapobiega zaparciom i redukuje toksyczne metabolity. Jego indeks glikemiczny jest około cztery razy niższy niż w przypadku miodu.

PLUSY:
- bardzo słodki – niewielka ilość osłodzi herbatę i kawę,
- posiada bardzo przyjemny smak,
- korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego.
MINUSY:
- stosunkowo drogi bo ok. 45 zł/1litr.

   4.Syrop klonowy

Jak sama nazwa wskazuje, syrop klonowy produkuje się z wykorzystaniem klonów. Syrop ma postać płynną i gęstą, kolor ma złocisty- przypominający miód, jednak odcienie są bardzo zróżnicowane – od jasnego po ciemny złoty (im jaśniejszy tym smak delikatniejszy). Syrop klonowy dostarcza mniej kalorii niż cukier (ok. 270 kcal/100g). Składa się głównie z zacharozy (52-75%), dlatego należy spożywać go z umiarem. Syrop charakteryzuje się bogactwem składników odżywczych, m.in. manganu, cynku i magnezu oraz witamin z grupy B. Ponadto, badania wykazały, że ma działanie  przeciwnowotworowe.

PLUSY:
- mniej kaloryczny niż cukier biały (ok. 270 kcal/100g),
- ma dużą zawartość składników odżywczych takich jak: manganu, cynku i magnezu oraz witamin z grupy B,
- zapobiega nowotworom.
MINUSY:
- stosunkowo drogi, ok. 100zł/litr,
- ze względu na ilość sacharozy należy ograniczyć spożywanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz